Vrtané studny jako vlastní zdroj pitné vody.
Uvažujete o vlastní studni. V dnešní době, kdy náklady na bydlení raketově rostou a vodné a stočné už nebude levnější, ale můžeme počítat s tím, že se každý rok nenápadně zdraží je vlastní zdroj pitné nebo alespoň užitkové vody naprosto skvělým způsobem jak ušetřit.
Kopané studny jsou nestabilní zdroj pitné vody, protože se do nich stahují nejen spodní vody, ale i vody povrchové, takže kvalita vody je proměnlivá. Kopaná studna vychází nepatrně levněji, ale porovnávat kvalitativně odlišné zdroje vody není možné.
Vrtaná studna a její realizace
Realizace vrtané studny probíhá tak, že se na místo vrtu přistaví vrtná soustava, proběhne vrtání do hloubky nejčastěji 18-35 m. Do vrtu se nasune tzn. výstrojí vrtané studny což jsou vlastně roury z PVC případně z oceli nebo z jiných materiálů. Roury jsou do vrtu zasunuté tak, že v hloubce kde se nachází voda jsou tyto roury opatřené dírami v plášti a voda tam může do roury a je možné ji čerpadlem odčerpat na povrch.
Provedení vrtu pro vrtanou studnu trvá řádově několik hodin, v naprosté většině případů se stihne během jednoho dne. Instalace čerpadla je jednoduchá a nenáročná. V průběhu vrtání studny nedochází k výraznému poškození vašeho pozemku a terénu.
se vyrábějí většinou jako samonivelační. Vyráběný produkt od různých výrobců se liší jen minimálně. Anhydritové podlahy jsou ideální pro realizaci těžkých plovoucích podlah, pevnost anhydritové podlahy je vyšší než podlahy cementové a tak je možné ji ukládat v nižší vrstvě. Oproti samonivelační cementové podlaze je výška nižší o cca 10 mm a oproti zavlhému cementovému potěru je to až o 50 mm! V porovnání cena-výkon vychází anhydritová podlaha nejlépe. Díky anhydritové podlaze je možné zvýšit skladbu izolací, sníží se odezva regulace podlahového topení a tím se snižují i náklady na vytápění.
se v občanské výstavbě nahradili anhydritovou podlahou, ale jsou stále místa kde má betonová cementová podlaha co nabídnout. Betonové podlahy na bázi cementu jsou vyráběné v široké škále a s rozličnými vlastnostmi. Nejdražší typ betonové podlahy jsou podlahy průmyslové, které převyšují i cenu anhydritových podlah. Materiál je vyráběn podle přísných norem a výlučně na betonárnách. Další, potěrové samonivelační cementové betony je možné používat jen v interiéru, jsou vhodné pro použité těžké plovoucí podlahy a hodí se do garáží, bazénů, závodních kuchyní a pod. Klasické cementové potěry jsou vhodné i do exteriéru, ale nabízejí oproti samonivelačním potěrům menší pevnosti a tak jsou vhodné spíš na pevný podklad